W jakich produktach jest magnez?

Mamy to nieszczęście, że w żaden sposób nie jesteśmy w stanie sami sobie wyprodukować nawet najmniejszych ilości magnezu. Oznacza to, że jesteśmy zmuszeni do przyjmowania go w formie pokarmu. Co ciekawe, wcale nie mamy zbyt dobrze przygotowanego układu pokarmowego do tej czynności. Jesteśmy bowiem w stanie przyswoić tylko połowę elementów zawierających magnez, które trafią do naszego żołądka. Reszta z nich jest po prostu wydalana z pozostałymi resztkami niestrawionej lub ogołoconej z użytecznych składników materii. Co gorsze, źle zbilansowana dieta powoduje, że do naszego organizmu magnez ma jeszcze bardziej utrudnioną drogę, a jeśli jest w niej za dużo niektórych składników, na przykład potasu, przyspiesza jeszcze jego usuwanie z organizmu. Na szczęście znalezienie wystarczającej ilości źródeł magnezu nie jest jakimś wielkim problemem.
Naturalne produkty

Magnez jest stosunkowo popularnym pierwiastkiem w przyrodzie, więc jeśli coś jemy, nie musimy się zastanawiać, w jakich produktach jest magnez, bo najprawdopodobniej tam jest. Dotyczy to zwłaszcza produktów odzwierzęcych. W związku z jego niezbyt imponującym poziomem wchłaniania z przewodu pokarmowego potrzebne jest jednak jedzenie produktów spożywczych, które posiadają bardzo dużo magnezu w swojej masie. Nie trzeba się w tym celu na szczęście decydować na jakieś bardzo dziwne diety. Jeśli będziemy jedli zwykły nabiał w normalnych ilościach i w naszej diecie pojawi się pełnoziarniste pieczywo, będzie to w zupełności wystarczające. Od czasu do czasu warto będzie jeszcze tylko sięgnąć po orzechy dowolnego typu i słonecznik. Bardzo dobrą wiadomością dla wszystkich łasuchów jest bardzo duża zawartość magnezu w kakao i tym samym w czekoladzie. Gorzka czekolada z orzechami jest po prostu bombą magnezową. Oprócz tego warto wspomnieć jeszcze o kaszy gryczanej, brązowym ryżu oraz rybach.
Suplementacja

Suplementacja magnezu, czyli jego przyjmowanie w postaci tabletek zazwyczaj potrzebna nie jest. Pojawiają się jednak różne przypadki, kiedy osoba ma zmniejszoną zawartość magnezu w organizmie, na przykład ze względu na poważny, regularny wysiłek fizyczny lub przyjmowanie diuretyków i wtedy dobrze jest przyjmować preparaty celowe. Są to specjalne suplementy diety, w których znajduje się magnez i zwykle potas, który jest tracony w podobnych warunkach, co magnez. Przyjmowanie ogólnych preparatów witaminowych w takich wypadkach jest zazwyczaj bez sensu, ponieważ zawartość magnezu jest w nich bardzo niewielka, ułamek dziennej dawki i jeśli mamy jakieś realne problemy z jego niedoborem, lepiej jest się zaopatrzyć w grahamkę z bananem i w ten sposób, pełnoziarnistą wersją śniadania Mistrza, dostarczaj organizmowi brakującego magnezu.

Dodaj komentarz